Gminny Ośrodek Programowania

 
 
Kronika Gminnego Ośrodka Programowania w Lesku
*** 2018 ***

NAJBLIŻSZE SPOTKANIA:

KOŁO MŁODYCH ROBOTYKÓW * 21 marca (środa) - 15:00

KLUB KODERA * 27 marca (wtorek) - 15:00


20.03.2018 Klub Kodera

.

.

Frekwencja: 3

14.03.2018 Koło Młodych Robotyków

Środa, 14 marca (2018) to Dzień liczby Pi:

Pi Day is celebrated on March 14th (3/14) around the world. Pi (Greek letter π) is the symbol used in mathematics to represent a constant — the ratio of the circumference of a circle to its diameter — which is approximately 3.14159...

Liczba π ma duże znaczenie w matematyce i technice. Najbardziej znana jest ze wzóru na obliczanie obwodu koła i tym zajmujemy się na dzisiejszym spotkaniu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi

Umiejętność obliczenia obwodu koła przydała się podczas programowania robotów LEGO.

Frekwencja: 4

WR

13.03.2018 Klub Kodera

Roboty LEGO czekają na zaprogramowanie, a młodych koderów trudno oderwać od monitorów. Zaczekam, aż "znudzi się" im programowanie w Scratch'u i zajmą się robotyką.

Starsi koderzy poznają Pythona i Arduino. Pierwsze przykłady już działają. Skrypty pisane w Pythonie na komputerze komunikują się za pomocą przewodu USB z szkicami wgranymi do Arduino. A dioda LED "mruga" :)

Frekwencja: 6

WR

07.03.2018 Koło Młodych Robotyków

Sterowanie dwoma silnikami LEGO Mndstorms EV3 i programowanie robota-pojazdu. Po połączeniu robotów z aplikacją za pomocą WiFi mogliśmy zdalnie przesyłać i wykonywać programy... Dziwne - temat nie wzbudził entuzjazmu u uczestników, nadal wolą "bawić się" Scratch'em.

"Zaczarowany ołówek" to prosty projekt w Scratch'u służacy do rysowania figur na ekranie komputera (scenie Scratch'a). Duszka (w postaci ołówka) można przesuwać za pomocą klawiszy sterujących kursorem. Dodatkowe funkcje (rysunki) są dostępne po naciśnięciu innych klawiszy.

Plik do pobrania: pencil.sb2.

Frekwencja: 8

WR

06.03.2018 Klub Kodera

Tomek i Michał zbudowali drugiego robota (Narrow Riders) z klocków LEGO MINDSTORMS EV3 na podstawie fotografii i gotowego modelu. Z pozostałych klocków "wyczarowali" dwie interesujuące konstrukcje.

Paweł testował komunikację pomiędzy Arduino i komputerem PC. Skrypty napisane w Pythonie odczytywały wysyłane przez Arduino dane oraz sterowały diodą LED przyłączoną do pinu cyfrowego 13 w Arduino.

Frekwencja: 3

WR

 
(c) PiMBP w Lesku & WR, 2014-18