Gminny Ośrodek Programowania

 
 

03.06.2017 * Dzień Dziecka - Zabawa z robotami

Wspólna zabawa robotami to nasz prezent dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.

Pod czujnym okiem mamy lub taty, najmłodsi uczestnicy mogli zbudować lub zaprogramować robota.

Dwa zespoły, pod nadzorem p. Agnieszki, budowały roboty z klocków LEGO Mindstorms EV3. Porządku "pilnował" japoński pies-robot AIBO.

Po zbudowaniu dwóch robotów-pojazdów według projektu RileyRover - EV3, pozostały wolne klocki. Młodzi konstruktorzy sami wymyślili co z tego można zbudować.

Tablety z aplikacjami, piloty zdalnego sterowania i podłoga w czytelni dla dzieci zamieniła się w wielki tor wyścigowy...

Wśród ustawionych przeszkód, krążyły trzy roboty LEGO, LOFI Robot, mBot i Snap Rover. Na stoliku Robot Mio i dwa roboty Edison. Robota Mio programuje się za pomocą jego panelu i prostych poleceń: jedź prosto, jedź do tyłu, obróć się w prawo, obróć się w lewo. Po zapamiętaniu ciągu poleceń (maksymalnie 40 rozkazów), robot odtwarza zapisany program.
Edisony krążyły po torze śledząc linię, toczyły walki sumo lub jeździły sterowane głosem (reagowały na klaskanie).

Członkowie Klubu Kodera (Oskar, Paweł i Olek) pomogli w sprawnym przeprowadzeniu zabawy. Olek zaprezentował wszystkim swoją elektroniczną zabawkę - Ozobota (urządzenie wielkości nakrętki do butelki wody mineralnej,jeżdzące po linii i programowane za pomocą kolorowych kodów).

Zabawę przygotowali i przeprowadzili wolontariusze projektu G0_PRO! - Agnieszka Romanek i Wiesław Rychlicki. Nad bezpieczeństwem najmłodszych uczestników czuwali Rodzice i p. dyrektor Bożena Pyznarska.

Roboty pochodziły ze zbiorów biblioteki i prywatnej "kolekcji" p. Wiesława (małe co nieco, pozostało niewykorzystane na półkach). Tablety wypożyczyła SP w Lesku.

WR

 
(c) PiMBP w Lesku & WR, 2014-17