Rozmowy o książkach … i nie tylko [2]

Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki ponownie zaproszonymi gośćmi byli strażacy z leskiej Komendy Straży Pożarnej. Tym razem udzielili profesjonalnego instruktażu dotyczącego pierwszej pomocy. Niby wszyscy wiemy co i jak, ale często zawodzimy w konkretnych sytuacjach. Uczestnicy spotkania mogli utrwalić sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, zobaczyć jak wygląda sztuczne oddychanie czy masaż serca. Ważne jest też od czego zacząć, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia. Najpierw sprawdzamy w jakim stanie ogólnym jest osoba poszkodowana, następnie dzwonimy pod numer alarmowy.


Po godzinnym pokazie strażaków nadszedł czas na rozmowę o przygotowanej przez klubowiczów książce pt. „Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” Barbary Goldsmith.

Za tę książkę autorka została nagrodzona prestiżową nagrodą Amerykańskiego Instytutu Nauk Fizycznych przyznawaną za popularyzację nauki. Ukazała się w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i po niemiecku. Autorka kreśli w niej portret prawdziwej kobiety: zrozpaczonej wdowy, czułej matki i namiętnej kochanki, pierwszej i jedynej w historii podwójnej laureatki Nagrody Nobla.

W biografii, pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria Skłodowska-Curie doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imigrantka z Polski. Choć nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie kojarzy niemal każdy, to wbrew pozorom nie jest ona postacią dobrze znaną. Owszem, jest łączona z chemią, fizyką i nagrodą Nobla, ale na tym z reguły kończy się szereg skojarzeń. Tymczasem Maria Skłodowska-Curie, była kobietą naprawdę niezwykłą i warto ją bliżej poznać. Przez lata była dyskryminowana z powodu swojego pochodzenia, niezamożności, a wreszcie płci. A jednak zapał do nauki, determinacja i nieprzeciętne umiejętności sprawiły, że doszła do olbrzymiego sukcesu.

Doskonałą okazją do poznania jej życie jest właśnie lektura omawianej książki, która gorąco polecam.

Joanna Krawczyk

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017