Listopadowe spotkanie w DKK

Podczas listopadowego spotkanie dyskusja toczyła się wokół dwóch interesujących książek: „Ósmego życia” Nino Haratischwili oraz „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anna Kamińskiej.

Nino Haratischwili, autorka „Ósmego życia”, pochodzi z Gruzji. Obecnie mieszka i tworzy w Niemczech, gdzie została okrzyknięta odkryciem ostatnich lat.

„Ósme życie” to saga rodzinna opowiadająca o losach sześciu pokoleń od 1900 roku aż po czasy współczesne. Akcja toczy się w Gruzji, Londynie, Berlinie i Moskwie.

Pierwotnie książka Nino Haratischwili ma 1300 stron ale wydawnictwo postanowiło wydać ją w dwóch częściach.

Pierwszy tom składa się z czterech ksiąg, poświęconych kolejnym osobom z rodu: Stazji, Kristine, Kostii i Kitty. Zaczyna się przed rewolucją październikową, a kończy ten tom w czasie odwilży po śmierci Stalina.

Opowiedziana przez nią historia przepełniona jest tajemnicą, nadzieją, namiętnością, bólem i rozczarowaniem. To wielowątkowa opowieść o rodzinie Jaszich osadzona na tle przemian społeczno-gospodarczych w Gruzji oraz toczących się rewolucji i wojen w Europie. To tak naprawdę opowieść o każdym z narodów, które doświadczyły klęski wojny, i które mierzyły się z przemianami.

To wspaniała i epicka historia rodziny, która mierzyła się z przełomami społeczno-gospodarczymi i w której rozgrywały się prywatne dramaty. To wreszcie opowieść o podejmowaniu decyzji, które mają wpływ, i które czasami odciskają swoje piętno na życiu dalszych pokoleń.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześniej fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę. Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która dając siłę może również niszczyć.

Autorka rysuje przed oczami czytelnika portret fascynującej, niezwykle inspirującej kobiety, która nigdy nie była tuzinkowa.

Była pierwszą kobietą, która pokonała najtrudniejszy szczyt świata, czyli K2. Pierwszą Europejką, która spojrzała z Dachu Świata, czyli Mount Everestu. Organizowała kobiece wyprawy, w tym pierwszą kobiecą wyprawę na K2, podczas której pierwszą część trasy do bazy Karakorum pokonała o kulach! Dokonała rzeczy niemożliwych, na własnych warunkach i nawet jej śmierć owiana została legendą.

JK

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017