Październikowe spotkanie w DKK

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki rozgrzewała gorąca rozmowa na temat dwóch książek: "Małe wielkie rzeczy" Jodi Picoult oraz „Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu” autorstwa Kate Andersen Brower.

W najnowszej książce Jodi Picoult „Małe wielkie rzeczy” motywem przewodnim lektury okazała się równość rasowa oraz uprzedzenia rasowe które nie pozwalają na spojrzenie w dal.

Ruth Jefferson to położna od dwudziestu lat pracująca w tym samym szpitalu. Świetnie wykonuje swoje obowiązku, jest prawdziwym fachowcem.

Turk jest ojcem nowo narodzonego dziecka. Znaleźli szpital, a w nim odpowiednią białą położną, cały personel był biały, wszystko miało być dobrze, dopóki do sali nie weszła czarna położna. Turk cudem powstrzymał się od tego, żeby nie podejść do kobiety i nie zabić jej w momencie kiedy dotknęła jego dziecka. Turk jest w końcu supremacjonistą i nie chce obcować z czarnymi. Właśnie dlatego wzywa przełożoną Ruth i żąda od niej, żeby przydzieliła im inną położną, białą, a w karcie pojawia się dopisek, o tym, że rodzice nie życzą sobie opieki czarnego personelu. Davis, syn Turka i Brit, umiera po rutynowym zabiegu. Rodzice nie mogą się z tym pogodzić. Szukają więc winnych, a szpital wskazuje im jedyną czarną położną - Ruth, która zostaje oskarżona o morderstwo. Rozpoczyna się proces, trudny, straszny z szalenie ważnym podtekstem, którym jest rasizm. Nikt nie może przewidzieć, że ten proces zmieni wszystkich i wszystko w co do tej pory wierzyli.

Dzięki książce „Rezydencja. Sekretne życie Białego Domu” autorstwa Kate Andersen Brower możemy poznać niektóre sekrety, zdarzenia, reakcje, rozmowy tego niezwykłego domu. Co działo się tuż przed wyjazdem prezydenta Kennedy’ego i jego żony Jackie do Dallas? Co Bill Clinton dał na urodziny żonie, Hillary? Jak zachowywał się prezydent Ronald Reagan w towarzystwie służby? Jaka była reakcja obsługi rezydencji na wydarzenia z 11. września 2001 roku? Kto odpowiada za funkcjonowanie tej rezydencji? Jak to możliwe, że choć prezydenci zmieniają się co kilka lat, Biały Dom wciąż funkcjonuje nienagannie? Kim są pracownicy odpowiedzialni za wystrój pomieszczeń, utrzymanie ich w czystości i serwowanie wyszukanych potraw?

Książka napisana jest w tonie reportażu, okraszanego anegdotami, a także ukazująca ważne i tragiczne wydarzenia w sposób naturalny i przez to nasycony prawdziwymi emocjami, które potęgują odbiór poszczególnych opowieści. Wydanie wzbogacone jest wieloma fotografiami, przedstawiającymi momenty z życia mieszkańców Białego Domu.

JK

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017