Czerwcowe spotkanie w DKK

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zdominował temat dwóch ciekawych książek.

"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" to biografia, w której opisywane wydarzenia nie są poukładane chronologicznie w jedną długą linię życia. Pierwsza część książki opowiada o śmierci i pogrzebie poety. Inne części odnoszą się do różnych etapów życia.

Anna Król wplotła do swojej opowieści wątki reporterskie. Opisuje własne zetknięcie z rzeczami i miejscami, które były bliskie Iwaszkiewiczowi. Relacjonuje swoje wyjazdy, przytacza rozmowy, a nawet opowiada o wizjach, w których pojawia się pisarz. To ciekawe zabiegi, które urozmaicają czytanie książki.

Autorka wprowadza nas w intymne życie Jarosława Iwaszkiewicza. Intymność przedmioty należące niegdyś do pisarza: guziki, bilety kolejowe, woda kolońska, portfel w kształcie podkowy, sprawiają, że na człowieka, o którym napisano tak wiele patrzymy z innej perspektywy.

"Hardcorowi bibliotekarze z Timbuktu" autorstwa Joshuy Hammera to książka, którą można podzielić na trzy części, wzajemnie się przeplatające i zamknięte w ramy czwartej, scalającej opowieści. Pierwsza to opowieść o człowieku imieniem Abdel Kader Haidara, którego los i przeznaczenie zmusiły do zajmowania się książkami. Jego ojciec wybrał właśnie jego na strażnika domowych zbiorów, a Instytut Ahmeda Baby liczył na pomoc w odzyskiwaniu starych rękopisów od ludzi, tak jak robił to jego ojciec. Obserwujemy młodego człowieka, u którego budzi się miłość do książek i świadomość tego, jak ważne jest ich przetrwanie. Przechodzimy z nim wszystkie fazy, od lekceważenia, przez bunt, aż po największe oddanie.

Druga część to opowieść o samym Timbuktu, jego kulturze, znaczeniu. O książkach, które tam powstały, o ludziach, którzy tam tworzyli, o jego latach świetności, kiedy mieszkało w nim więcej ludzi niż w Londynie i kiedy był najbogatszym miastem świata. I o jego współczesności, w której ekstremiści wypowiedzieli wojnę wszystkiemu, co nie jest czyste i islamskie.

Z tym wiąże się trzecia opowieść – o polityce i religii. Poznamy historię powstania ugrupowania terrorystycznego Al-Kaida islamskiego Maghrebu, scenę międzynarodową, walkę o wpływy na terenie Timbuktu.

Wszystkie te trzy światy łączą się w jednym punkcie – kiedy rękopisom grozi realne niebezpieczeństwo zniszczenia, Haidar razem z pracownikami swojej biblioteki podejmuje decyzję przeprowadzenia niebezpiecznej i skomplikowanej akcji wywiezienia ich z Timbuktu.

JK

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017