Majowe spotkanie w DKK

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło dwóch książek.

"Sekret O'Brienów" zadowoli wszystkich sympatyków twórczości Lisy Genovy, która jest lekarzem, dzięki czemu jej książki są perfekcyjnie dopracowane pod względem merytorycznym. Lisa Genova pisze w sposób niepozbawiony empatii i wrażliwości, z poszanowaniem dla chorego i jego przypadłości.

Główny bohater -Joe O'Brien jest szanowanym funkcjonariuszem bostońskiej policji, mężem i głową rodziny. Ma czwórkę dorosłych dzieci, od lat żyje w szczęśliwym związku z żoną Rosie. Kiedy zaczyna mieć problemy z koncentracją i drgawki, początkowo przypisuje te objawy przemęczeniu. W końcu daje się namówić na wizytę u neurologa, a diagnoza jaką usłyszy, zmieni na zawsze życie Joego i jego rodziny. To choroba Huntingtona, nazywana najokrutniejszą chorobą znaną człowiekowi. Huntington stopniowo odbiera Joemu kontrolę nad własnym życiem.

"Sekret O'Brienów" to wzruszający portret rodziny w momencie próby. Są łzy, zwątpienie, złość, bezsilność, ale piękne w tej książce jest to, że jej bohaterowie nie poddają się. Nie pozwalają zabrać chorobie tego, co dla nich najważniejsze. Zawsze mogą liczyć na wsparcie najbliższych. "Sekret O'Brienów" to opowieść o życiu w cieniu ryzyka, o nadziei i miłości.

„Historia pszczół” to książka specyficzna. Maja Lunde tworzy wyjątkowy klimat, w którym prym wiodą pszczoły. W swojej opowieści splata losy trzech rodzin, tym samym czytelnik poznaje ją z trzech różnych punktów widzenia i trzech różnych narratorów. Autorka odsyła nas do początków XIX wieku, gdzie poznajemy Williama i jego rodzinę, który usilnie stara się skonstruować perfekcyjny i niezawodny ul. Następnie, już w czasach współczesnych, w 2007 roku towarzyszy nam George wraz z rodziną, aż wreszcie docieramy do roku 2098, do świata pozbawionego pszczół, w którym rozgrywa się prywatny dramat Tao i Kuana, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach ich syn znika. Wszystkie trzy historie składają się na kompletną opowieść, która jest przemyślana, a dla której oś stanowi tytułowa historia pszczół.

Historia pszczół mimo swojej prostoty wciąga od samego początku. To opowieść o ludziach, o trudnych relacjach rodzinnych, o miłości i co najważniejsze o pasji, która potrafi stać się sensem życia. Trzy różne rodziny. Trzy różne epoki. A wspólny mianownik to pszczoły i problemy. Życiowe, codzienne, ludzkie i cywilizacyjne. W każdej z historii poznajemy poważne trudności, z którymi borykają się nasi bohaterowie.

JK

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017