Wisenne spotkanie w DKK

Bohaterami pierwszego, wiosennego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki były trzy bardzo ciekawe książki. „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody” .Bertrand Meyer-Stabley jakiś czas temu rozprawił się z kobietami, które wstrząsnęły światem mody. Teraz – wziął się za panów.

W książce, autor wspomina 12 największych, najważniejszych –Worth, Poiret, Patou,Balenciaga, Dior, Givenchy i Cardin. Saint Laurent, Legerfeld, Gaultier, Lacroix, a wyliczankę zamyka Galliano. Choć rozdziały są krótkie to jednak doskonale przedstawiają życie i twórczość projektantów. Pojawiają się najważniejsze wątki i daty, autor nie zapomina również o kolekcjach, i twórczości dwunastki przedstawicieli świata mody.Książkę uzupełniają piękne fotografie: sylwetka projektanta, najważniejsze kolekcje oraz kreacje.

Ale to nie tylko tuzin życiorysów i opisów dokonań — razem układają się w opowieść o tym, jak tworzył się współczesny świat i biznes modowy. Od Charlesa F. Wortha, który w połowie XIX wieku wymyślił prezentowanie kreacji na żywej modelce, przez Jeana Patou, który sygnuje suknie swoim monogramem po Christiana Diora, którego suknie urosły do rangi symboli. Od bogato zdobionych rozłożystych sukien, jak ta w której cesarzową Sissi sportretował Winterhalter, po odzież sportową, wygodną, a nawet kobiety w męskich spodniach. To opowieść o ludziach, zmieniającym się świecie, ale i wielkim biznesie, jakim z czasem stało się ubieranie ludzi i projektowanie dla nich garderoby.

Kolejną ciekawą pozycją była książka Margaret Mazzantini pt. „Powtórnie narodzony” w której współczesność przeplata się z przeszłością. Czytelnik poznaje historię miłości Gemmy, blisko trzydziestoletniej, nieco sztywnej, dumnej rzymianki i młodszego od niej o pięć lat fotografa z Genui, Diega, nieco szalonego, wiecznego optymisty.

Historię przedstawioną w powieści czytelnik poznaje z punktu Gemmy, która nawet po szesnastu latach nie może pogodzić się z utratą ukochanego mężczyzny. Diego był miłością jej życia, tym jedynym i ojcem jej dziecka. Dlatego też zabierając po latach Pietra do bezpiecznego już Sarajewa, chce pokazać mu miasto, które połączyło ją i jego ojca, i tym samym sprawić, by chłopak choć trochę zainteresował się życiem swojego biologicznego ojca.

„Powtórnie narodzony” to niezwykła historia o miłości, trudnościach, jakie mogą spotkać każdego człowieka, realiach życia w trakcie wojny, o której nie zapomni się szybko.

Trzecią, nie mniej ciekawą niż poprzedniczki jest książka autorstwa Elżbiety Cherezińskiej pt. „Turniej cieni”.

Akcja „Turnieju cieni” rozgrywa się na terenach Francji, Wielkiej Brytanii, Afganistanu oraz Rosji, gdzie działają poszczególni bohaterowie. Obok szczegółowo i realistycznie przedstawionej fabuły dużym plusem są postacie. Trzeba przyznać, że pojawia się ich całkiem sporo, lecz najistotniejsze to: Jan Witkiewicz, Adam Gurowski i Rufin Piotrowski. O ile pierwszy i ostatni z wymienionych to bohaterowie pozytywni w każdym calu, o tyle postać hrabiego budzi raczej mieszane uczucia, głównie z powodu jego zmienności i zaprzedania się carowi w zamian za amnestię.

Obok wymienionych wyżej postaci czytelnik spotka w powieści całe grono bohaterów drugoplanowych, których czyny i motywacje w dużej mierze wpływają na rozwój wydarzeń.

„Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej to dopracowana w każdym calu powieść, którą mimo sporej objętości czyta się szybko. Akcja jest wartka, z licznymi zwrotami i ciekawymi rozwiązaniami fabularnymi.

Joanna Krawczyk

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017