Sobota dla robota

Korzystając z wypożyczonych z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego robotów Dash i Dot oraz Photon, leska biblioteka w dniu 4 listopada 2017 r. zaprosiła dzieci wraz z rodzicami na spotkanie z nowymi technologiami.

Instruktor Wiesław Rychlicki przedstawił wszystkim bohaterów dnia, czyli roboty Photon, Dash i mały Dot oraz aplikacje na tablety do ich programowania.

Photon to robot edukacyjny, który pomaga dzieciom rozwijać logiczne myślenie oraz pamięć, a także uczy szybkiego podejmowania decyzji. Trzy poziomy trudności w aplikacji Photon Coding, pozwoliły każdemu uczestnikowi spotkania zaprogramować robota do wykonywania prostych czynności oraz efektów dźwiękowych i świetlnych.

Dash - porusza się i wydaje dźwięki, posiada liczne sensory, dzięki którym reaguje na głos lub odnajduje przeszkody. Dot to mniejszy przyjaciel Dasha, będący uzupełnieniem i rozszerzeniem jego możliwości. Dash, zaprogramowany w aplikacji Path (ścieżka), może poruszać się po skomplikowanych torach. Do robota można dołączyć dzwonki i w aplikacji Xylo zaprogramować proste melodie. Zaawansowani w programowaniu uczestnicy spotkania tworzyli proste programy w aplikacji Blockly for Dash & Dot.

Bardzo szybko minęły dwie godziny na wspólnej zabawie i programowaniu robotów. Widać było, że roboty przypadły do gustu nie tylko najmłodszym uczestnikom spotkania. Także rodzice, choć na chwilę, mogli zapomnieć o problemach dnia codziennego i przenieść się do czasów beztroskiego dzieciństwa. Zmienił się od tego czasu rodzaj zabawek.

Zaprezentowane roboty to idealny sposób na wprowadzanie dziecka w świat programowania i zainteresowanie go tą przyszłościową dziedziną. Jeśli pokażemy dzieciom, co to jest programowanie i że nie jest ono takie trudne – może ich start w życie zawodowe będzie łatwiejszy.

B. Pyznarska

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017