Młodzi kodują. Regionalny Festiwal Kodowania w Lesku

Programowanie, zwane też kodowaniem, to obecnie bardzo ważna umiejętność młodego człowieka, która może zadecydować o jego ścieżce kariery. Edukacja coraz więcej uwagi poświęca tej umiejętności.

Już od czterech lat w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku odbywają się zajęcia z programowania i robotyki. Biblioteka bierze udział w wielu projektach, dzięki którym pozyskuje wyposażenie i zajęcia stają się bardziej atrakcyjne.

Ukoronowaniem tej kilkuletniej działalności był Regionalny Festiwal Kodowania, który miał miejsce 18-19 października 2017 r. w salach konferencyjnych Urzędu Miasta w Lesku. Zwykle ciche korytarze urzędu zrobiły się gwarne i głośne za sprawą przemieszczającej się młodzieży, biorącej udział w warsztatach z kodowania i interaktywnej wystawie. Zajęcia prowadzili znawcy tematu – Adam Jurkiewicz z firmy ABIX Edukacja w Warszawie oraz Wiesław Rychlicki.

Początkujący programiści mogli poznać różne środowiska do programowania i takie roboty jak: Dash & Dot, Photon, Finch, mBot, Robot Edison, Cyber Robot. Mogli pobawić się grą Scotty Go! lub zaprogramować „bananowe pianino” w Scratch’u stosując przystawkę MaKey MaKey.

Regionalne Festiwale Kodowania organizowane są w ramach projektu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę". Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Nasza impreza odbyła się dzięki funduszom otrzymanym od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku w całej Polsce odbędzie się pięć takich festiwali, w tym festiwal organizowany przez Lokalny Klub Kodowania działający w PiMBP w Lesku.

18 października 2017 r. do Leska przybyła młodzież z partnerskich Lokalnych Klubów Kodowania w Boguchwale, Godowej, Hoczwi i Łańcucie. Warsztaty i pokazy robotów nie pozwoliły na nudę, a piękna jesienna pogoda sprzyjała młodym programistom. Drugi dzień festiwalu zgromadził młodzież z leskich szkół, którzy także mieli okazję poprzez zabawę uczyć się kodowania. W sumie w festiwalu i imprezach towarzyszących wzięło udział ponad 500 uczestników w wieku od 3 do 18 lat.

Może ktoś zastanawia się czym jest programowanie? Jest to sztuka szukania rozwiązań, podejmowania wielu prób i brak strachu przed porażką. W programowaniu sukces od porażki dzieli czasami jeden znak, podobnie jak w życiu. Głównym motorem wszystkich działań związanych z robotyką w Lesku jest Wiesław Rychlicki, który swą wiedzę i zapał przekazuje kolejnym pokoleniom. Być może ich droga zawodowa będzie się opierała na tym, czego nauczą się tutaj i teraz.

B. Pyznarska

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017