Narodowe Czytanie 2017

Piękna idea wspólnego czytania narodowych dzieł literackich już po raz szósty połączyła Polaków. Tym razem uczestnicy spotkań mogli przypomnieć sobie dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. I choć nie jest to lekkie dzieło, było wielu chętnych do wspólnego czytania i słuchania.

Wśród miejsc, gdzie 2 września przypominano sobie „Wesele” było Lesko. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną tym razem odbyło się w gościnnych progach Bieszczadzkiego Domu Kultury, za co serdecznie dziękujemy.

Dramat powstał w 1900 roku, czyli w momencie kiedy państwa polskiego nie było na mapie Europy. Wyspiański ukazał dwa światy – chłopstwo i inteligencję, pomieszał rzeczywistość z fantazją, a wszystko po to, by znaleźć sposób na odzyskanie niepodległości. Doszedł do wniosku, że jeśli wykorzenimy nasze wady narodowe to zwyciężymy. I tak się stało – po kilkunastu latach od premiery dramatu Polska zaistniała jako państwo. Sam Wyspiański tego nie dożył, zmarł w 1907 r.

Wyspiańskiemu zawdzięczamy też wiele trafnych zwrotów, które na stałe weszły do języka codziennego: „Chłop potęgą jest i basta”, „Wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie”, „Miałeś, chamie, złoty róg...”

Pieczę nad akcją sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej, który tak zachęcał do wspólnego czytania: [...] warto tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu [...].

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, a zwłaszcza Paniom, które poświeciły swój czas i zapał, aby przygotować się do czytania fragmentów dramatu.

B. Pyznarska

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2017